Z kardiologiem tylko szczerze

Zdarza się, że wracamy od kardiologa rozczarowani i rozdrażnieni. Narzekamy, że on znów nie wie, co jest przyczyną naszego złego samopoczucia, słabości, nie zaleca innych badań. Czy jest nie skuteczny, czy nie ma odpowiedniej wiedzy? A może ma zbyt mało informacji i badań? Radzimy, jak dobrze przygotować się do wizyty u lekarza specjalisty.

Tekst: Monika Głuska-Durenkamp

To prawda, że dobra i sprawna diagnoza u lekarza, zależy w dużej mierze od jego wiedzy, doświadczenia, podejścia do pacjentów i umiejętności rozmowy. Ale także my pacjenci, mamy pewien udział w tym, jak szybko lekarz ustali, co nam dolega i na jakie kolejne badania nas skieruje. Kilka lat temu jedna z firm badawczych na zlecenie firmy MiniHolder przeprowadziła sondaż. Okazało się, że ponad 41 proc. Polaków nie przygotowuje się w ogóle do wizyty u lekarza. Tymczasem przed rozmową z kardiologiem trzeba to zrobić bardzo sumiennie. Warto być dobrym partnerem w rozmowie i pamiętać, że jesteśmy współodpowiedzialni zarówno za powodzenie diagnozy, jak i późniejsze leczenie.

Poszukaj specjalisty

Pierwsza wizyta u kardiologa odbywa się ze skierowaniem. Takie skierowanie może wydać lekarz POZ (podstawowej opieki medycznej), nazywany także lekarzem rodzinnym lub pierwszego kontaktu. Skierowanie uprawnia do wizyty w jednej przychodni, czy ośrodku, po zapisaniu się telefonicznym.  To ogólny problem w Polsce, że lekarzy jest zbyt mało w stosunku do liczby mieszkańców; podobnie wygląda sprawa, jeśli chodzi o pielęgniarki. Natomiast specjaliści od rynku medycznego mówią, że liczba specjalistów kardiologii jest całkiem satysfakcjonująca. Oczywiście trudniej jest o nich w mniejszych ośrodkach, małych miastach. Jeśli chcemy, jak najszybciej dostać się do specjalisty, bądź na zabieg, sprawdźmy listę oczekujących w kolejce do lekarza lub na badania diagnostyczne na stronie: terminyleczenia.nfz.gov.pl. Po zapisaniu się, trzeba do danej placówki dostarczyć w ciągu 14 dni nasze skierowanie.

Jak się przygotować?

Liczy się dobra organizacja, ale i czas na zastanowienie. Lepiej wcześniej pomyśleć, co chcemy na wizycie u lekarza powiedzieć. Musimy zebrać odpowiednie badania, dlatego nie zwlekajmy do ostatniej chwili. Dobrze też mieć w głowie, lub jeszcze lepiej zapisane, informacje, o które on może zapytać:

1. Na kartce zapisz pytania, jakie chcesz zadać lekarzowi. Zwykle w ośrodku zdrowia, czy przychodni, kolejka pacjentów jest długa, dlatego czasu na rozmowę w gabinecie jest niewiele, a my ze stresu zapominamy o rzeczy istotnych.

2. Zastanów się, o jakich dolegliwościach chcesz powiedzieć, co się boli, co dolega, jakie są dokładnie objawy i od jakiego czasu ci dokuczają.

3. Przygotuj listę badań i dokumentów z twoją historią choroby: wyniki badań, kartę wypisową, jeżeli byłeś w szpitalu. Najlepiej badania trzymać w domu, w jednym miejscu i posegregowane.

a)     historia choroby podstawowej (np. karty wypisu ze szpitala )

b)     wyniki badań diagnostycznych – Ekg.

c)       jeśli masz wyniki innych badań kardiologicznych, np. próbę wysiłkową, Holtera, to zabierz ze sobą. Przypomnij sobie, bo być może w czasie ostatniego pobytu w sanatorium robiliśmy takie badania.

 d) zabierz inne badania, bo pamiętaj, że układ krążenia nie działa w izolacji np. wyniki badań zlecone przez innego specjalistę: spirometrię, badanie wydolności płuc, prześwietlenie klatki piersiowej, USG jamy brzusznej,

d)    wyniki badań laboratoryjnych

4. Zapisz nazwy leków, które zażywasz i dawki. Najlepiej weź ze sobą opakowania lekarstw, bo na nich znajduje się nie tylko nazwa leku, ale i dawka. Powiedz lekarzowi o wszystkich lekach, jakie zażywasz, zwłaszcza, jeśli byłeś już u innych specjalistów.

Najlepiej weź ze sobą opakowania lekarstw, bo na nich znajduje się nie tylko nazwa leku, ale i dawka. Powiedz lekarzowi o wszystkich lekach, jakie zażywasz, zwłaszcza, jeśli byłeś już u innych specjalistów.

Notatki z wizyty  

W rozmowie z lekarzem kardiologiem opowiedzmy od siebie, przedstawmy objawy, które wydają się niepokojące. Jeśli zauważyliśmy u siebie takie dolegliwości, jak ogólne złe samopoczucie, rozdrażnienie, pobudzenie, bóle głowy, to powiedzmy o nich, bo mogą być symptomami nadciśnienia. Taka rozmowa wymaga od nas także wiedzy o tym, kto chorował w rodzinie na serce. Choroba wieńcowa, czy nadciśnienie bywają dziedziczone.

W rozmowie bądźmy szczery. Jeśli w ostatnim czasie w naszym życiu pojawiła się jakaś sytuacja wywołująca stres – strata pracy, rozwód, to trzeba to zaznaczyć. Rozmowa z kardiologiem bywa jak spowiedź, bo dotyczy różnych sfer życia. Ważne są detale dotyczące naszej diety, aktywności i sportów, ale i naszego życia intymnego. Pamiętaj, że wszystko, co zostaje powiedziane w gabinecie jest objęte tajemnicą lekarską.

Warto też odpowiadać szczerze na pytania o papierosy i alkohol. Jeśli popalamy, lub palimy tzw. e-papierosy, nie pomniejszajmy liczby wypalanych dziennie papierosów. Jeśli zerwaliśmy z nałogiem, sprecyzujmy, od kiedy, czyli dokładnie od ilu lat. Umiejmy też określić ilość wypijanego w tygodniu alkoholu. To ważne, bo ma wpływ na leki, które kardiolog może nam przepisać.  

Podczas całej rozmowy z lekarzem róbmy krótkie notatki. Mając zapis z wizyty, potem, w dowolnym czasie można do nich zajrzeć. 

Monika Głuska-Durenkamp
Fundacja My Pacjenci

Skip to content