Schorzenia sercowo-naczyniowe, zawały mogą dotknąć każdego z nas. Niezależnie od wykonywanego zawodu, zasobności portfela, bez względu na wiek czy płeć. Zdarzają się zwykłym ludziom, jak i tym znanym. Gwiazdy: aktorzy, piosenkarze, dziennikarze, pisarze też chorują na serce. Na wystąpienie tych chorób wpływ mają róże czynniki np. genetyczne, ale i styl życia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. A ludzie znani, opowiadając o swoich problemach, mogą w tym pomóc.

Tekst: Monika Głuska-Durenkamp

Często oceniamy znanych przez pryzmat ich życia, które widzimy jedynie na plotkarskich portalach.  Choć rzeczywiście ich status społeczny jest pod wieloma względami uprzywilejowany, to jednak nie są istotami z innego wymiaru. Tak samo, jak my, przeżywają problemy rodzinne, stres czy choroby. Wśród gwiazd jest wiele osób, które doznały poważnego zdarzenia sercowo-naczyniowego: zawału serca, czy operacji, która pomogła zapobiec zatrzymaniu krążenia. Mieli również szczęście przeżyć. Teraz używają mediów społecznościowych, aby pomóc szerzyć świadomość. Dzięki ich inspirującym historiom, opowieściom o objawach chorób serca i poradom, my też możemy pomyśleć o naszym zdrowiu. Publikując wiadomości związane z profilaktyką chorób serca wskazują jakie  działania można podjąć, żeby zmniejszyć szanse na ich rozwój. Oprócz dbania o prawidłowy poziom cholesterolu, badania ciśnienia, przeprowadzania badań w celu sprawdzenia niedrożności tętnic, można zmieniać naszą dietę, być bardziej aktywni fizycznie oraz nauczyć się zarządzać poziomem stresu. Często to małe rzeczy, które warto robić codziennie, aby zmniejszyć ryzyko chorób serca i udarów mózgu. Wśród najlepszych porad to choćby te: ruszaj się co najmniej 20 minut dziennie, pij dużo wody, jedz owoce i warzywa, staraj się spać przez siedem do ośmiu godzin i spróbuj obniżyć poziom stresu.

Serce mnie zaskoczyło

W Polsce chorowanie bywa sprawą tabu, choć teraz coraz więcej znanych osób przyznaje się do swoich dolegliwości i dzieli swoimi historiami, to między innymi aktorzy Bożena Dykiel, Jerzy Stuhr, Adam Ferency, Krzysztof Kowalewski, Marian Opania . Oni nie ukrywają, że ich serca szwankują. Dominika Ostałowska przyznaje, że w pewnym momencie życia miała za dużo pracy, za mało snu i serce zaczęło jej bić w tempie 210 uderzeń na minutę, czyli trzy razy szybciej niż powinno.  Aktorka miała zabieg ablacji, a potem zaczęła regularnie ćwiczyć, dbać o siebie. Dzięki treningom poczuła się lepiej. To także poprawiło jej stan psychiczny, bo problemy z sercem dodatkowo ją stresowały. Aktorka została też ambasadorką kampanii „Moda na serce”, która zachęcała wszystkie kobiety do odpowiedniej profilaktyki i zapobiegania chorobom serca.

Z kolei muzyk rockowy Robert Friedrich „Litza”, przeszedł groźne zapalenie mięśnia sercowego i miał operację wymiany zastawki. Od tego czasu bardzo znacząco zmienił tryb życia. Gwiazdy pokazują, że zawał, czy choroba serca może się przydarzyć każdemu. Inna sprawa to, co my zrobimy z tę wiedzą.

Sercowe problemy w USA:

Oto lista amerykańskich sław, która cierpiały na różne sercowe dolegliwości, a dziś walczą o zdrowie swoje i innych.

Rosie O’Donnell, aktorka, komiczka, pisarka i producentka telewizyjna.

Przeżyła zawał serca w sierpniu 2012 roku. Miała wtedy 50 lat.  Dziś zachęca kobiety na swoich mediach społecznościowych, aby nie ignorowały wszelkich objawów problemów z sercem. Ona sama przyznaje, że już wcześniej ciało dawało znać, że coś jest nie tak. Była otyła, miewała bóle w klatce piersiowej. Kiedy w końcu poszła do kardiologa na EKG, okazało się, że ​​jej lewa przednia zstępująca tętnica była w 99% zablokowana i natychmiast przeszła operację założenia stentu. „Poznaj objawy. Słuchaj siebie i obserwuj”, przestrzega.  Rosie O’Donnell po tym zdarzeniu zdecydowała się na radykalne zmiany w trybie życia: więcej się rusza, utrzymuje zdrową dietę. „Prawie umarłam. Atak serca nauczył mnie, że trzeba o siebie dbać” – przyznała w wywiadzie dla magazynu „People”.

Toni Braxton, piosenkarka.

W 2004 roku trafiła do szpitala. Tam okazało się, że ma tzw. ostre zapalenie wsierdzia, czyli zapalenie tkanek wokół serca, wywołane zazwyczaj przez wirus. Do dzisiaj gwiazda musi zażywać leki obniżające ciśnienie krwi. Miała wtedy tylko 37 lat i dlatego od tego czasu dba o siebie. Unika niezdrowej żywności i codziennie jest aktywna fizycznie.

Miley Cyrus, piosenkarka.

Może to być zaskakujące, że tak młoda dziewczyna (27 lat) ma również problemy z sercem. To tylko pokazuje, że każdy z nas może zachorować. Cierpi na tachykardię. Choroba jest niebezpieczna, gdy nie jest leczona i może powodować zatrzymanie akcji serca. Miley zdrowo się odżywia, regularnie ćwiczy i często kontroluje się u kardiologa.

Bill Clinton, były prezydent stanów Zjednoczonych.

W lutym 2011 roku, były prezydent USA został przetransportowany do szpitala z powodu bólu w klatce piersiowej. Kardiolodzy założyli mu dwa stenty w tętnicy wieńcowej. Eksperci potwierdzają, że to zwyczajna procedura u osób, które przeszły wcześniej operację wszczepienia by-passów. Clinton miał dwie takie operacje. Pierwszą w 2004 roku, a drugą w 2005 roku. Konsekwencją problemów z sercem było przejście Clintona na dietę wegańską, w której podstawą są owoce, warzywa i rośliny strączkowe.

Kevin Smith, reżyser, aktor, znany z reżyserii kultowych, niskobudżetowych komedii: „Sprzedawcy”, „W pogoni za Amy” oraz „Dogma”.

W wieku 47 lat, w lutym 2018 r aktor przeżył masywny zawał serca.  Po tym zdarzeniu zaczął dbać o siebie, chudnąć. Wcześniej miał dużą nadwagę. Szczegółową informacją o utracie wagi Smith podzielił się z fanami na Instagramie. Reżyser ujawnił, że od czasu zawału serca schudł już 43 funty (20 kilogramów).  Artysta twierdzi, że to jeszcze nie koniec – planuje stracić kolejne. Liczy się dla niego też dobre samopoczucie i panowanie nad stresem.

Skip to content