Pijesz alkohol? Przemyśl sprawę…..

Alkohol jest substancją psychoaktywną czyli taką, która wywiera bezpośredni wpływ na funkcjonowanie mózgu, czego efektem są zmiany w myśleniu, spostrzeganiu, emocjach i funkcjonowaniu społecznym. Mechanizm uzależniania się od alkoholu jest podobny jak od innych substancji psychoaktywnych – krótkotrwałe uczucie przyjemności i odprężenia, które pojawia się dość szybko po jego spożyciu. Pijący spożywają go więc coraz częściej, aby dostać szybko to czego oczekują  – uczucie odprężenia.

Czy alkohol szkodzi sercu?

W momencie picia alkohol może spowodować tymczasowe zwiększenie częstości akcji serca i wzrost ciśnienia krwi. Wieloletnie, przewlekłe używanie alkoholu może prowadzić do ciągłego wzrostu częstości akcji serca, wysokiego ciśnienia krwi, osłabienia mięśnia sercowego i nieregularnego bicia serca. Wszystko to może zwiększyć ryzyko zawału serca i udaru spowodowanego alkoholem. Najbardziej niebezpieczne dla serca jest upijanie się, tzn. wypijanie czterech lub więcej standardowych porcji alkoholu w ciągu 2 godzin.

Standardowa porcja to 10-12 g czystego alkoholu. Właśnie tyle alkoholu zawiera:
150-180 ml szampana
100-120 ml czerwonego wina
280-330 ml piwa
60-80 ml likeru
30-40 ml wódki
Choroby serca spowodowane alkoholem
Choroba wieńcowa serca
Niewydolność serca
Migotanie przedsionków
Nadciśnienie tętnicze
Zawał serca
Udar mózgu

Czy pijesz za dużo?

Jeśli lubisz alkohol i zastanawiasz się co to znaczy „nadużywać” odpowiedz sobie jaką rolę pełni alkohol w Twoim życiu. Czy pijesz go aby się odprężyć po trudnym dniu? Nagrodzić za dobrze wykonane zadanie? Czy pijesz aby zagłuszyć nieprzyjemnie uczucia: smutek, samotność, wstyd? Czy potrzebujesz wypić aby „odnaleźć się” w towarzystwie, dobrze bawić? Czy spożywasz tygodniowo 140-209 gramów alkoholu jeśli jesteś kobietą i 280-350 gramów alkoholu jeśli jesteś mężczyzną? Jeśli tak, można powiedzieć, że pijesz ryzykownie. Być może nie doświadczasz jeszcze trwale negatywnych konsekwencji, ale jeśli taki wzorzec picia będzie się utrwalał istnieje duże ryzyko rozwoju uzależnienia.

Jeśli pijesz więcej niż wartości wymienione powyżej mówi się, że pijesz w sposób szkodliwy.

W przypadku uzależnienia od alkoholu mechanizmy obronne bardzo utrudniają dostrzeżenie  szkód zdrowotnych czy społecznych, dlatego czasem trudno uświadomić sobie swoje uzależnienie. Warto w takich chwilach pomyśleć czy kiedykolwiek ktoś zwrócił Ci uwagę, że pijesz za dużo? Czy jeśli pijesz trudno Ci kontrolować ilość? Czy kiedykolwiek próbowałeś ograniczyć? Czy alkohol jest dla Ciebie sposobem na „zapomnienie” o smutkach, stresie? Czy rośnie Twoja tolerancja na alkohol – tzn. z czasem pijesz więcej aby doświadczyć tego samego efektu? Jeżeli na przynajmniej jedno z pytań odpowiedziałeś „tak” warto spróbować wprowadzić zmiany w piciu alkoholu, a najlepiej skontaktować się ze specjalistą. 

Gdzie szukać pomocy?

W Polsce sieć pomocy osobom uzależnionym jest bardzo dobrze rozwinięta. Możesz wybrać spośród tradycyjnych sposobów takich jak spotkania grup AA, które odbywają się w większości miast w Polsce. Możesz skorzystać z aplikacji, np. https://hh24.pl/, możesz poszukać ośrodka w którym uzyskasz pomoc terapeuty, informacje znajdziesz na stronie www.parpa.pl

Jeśli chciałbyś wprowadzić zmiany zacznij od prostych:

  1. Zapisz sobie zyski z niepicia alkoholu. Przeanalizuj dlaczego nie masz ochoty przestać pić. Porozmawiaj o tym ze specjalistą.
  2. Załóż sobie limity wypijanego dziennie/tygodniowo alkoholu. Postaraj się ich dotrzymać. Na kartce zapisuj każdą wypitą ilość. Po tygodniu porównaj założenia z realiami.
  3. Spróbuj zachować abstynencję przez co najmniej 2 tygodnie.
  4. Zamień alkohol wysokoprocentowy na niskoprocentowy.

Na koniec rozwiejmy mit – „czerwone wino jest dobre dla serca”.

Większość z nas pewnie słyszała, że czerwone wino służy sercu. Czy to prawda? Prawdą jest, że niewielka ilość i tylko u zdrowych osób. Warto jednak pamiętać, że każda ilość alkoholu  zwiększa ryzyko rozwinięcia się nowotworu, ponieważ alkohol jest substancją rakotwórczą. Zdecydowanie lepszym pomysłem na dbanie o serce jest prawidłowa dieta, codzienna aktywność fizyczna oraz unikanie narażenia na dym tytoniowy, w tym również biernego.

Jeśli zależy Ci na prawidłowej masie ciała pamiętaj, że alkohol też ma kalorie. 500 ml piwa to ok 250 kalorii, 40 ml wódki to 111 kalorii, kieliszek czerwonego wytrawnego wina to 68 kalorii..

Autor:

Magdalena Cedzyńska

Poradnia Pomocy Palącym
Centrum Onkologii w Warszawie

Skip to content